Szczyrk jest miejscowością, której wielkim plusem jest położenie pośrodku bardzo dobrze przygotowanych stacji narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności.

Szczyrk zimą

Szczyrk Mountain Resort

To jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, na którego terenie działa wypożyczalnia oraz serwis, przedszkole narciarskie, a także kilka punktów gastronomicznych. Ośrodek posiada kilkanaście wyciągów oraz 13 zróżnicowanych pod względem trudności tras narciarskich, których sumaryczna długość wynosi 22 km.

Centralny Ośrodek Sportu

Łączna długość tras COS-OPO wynosi ponad 10 kilometrów, wszystkie z nich są profesjonalnie przygotowane, ratrakowane i naśnieżane na bieżąco. Znajdziecie tu Państwo wiele tras o zróżnicowanej trudności.

Kompleks narciarski “Biały Krzyż”

Wyciąg orczykowy Biały Krzyż (Przełęcz Samopolska) to trasa narciarska dedykowana mniej zaawansowanym narciarzom oraz snowboardzistom. Jest bardzo dobrze oznakowana, a jej długość wynosi 300 m. Stoki są oświetlone i naśnieżane, w okolicy funkcjonują dwie szkółki, wypożyczalnia sprzętu, a także wyciąg dla dzieci. „Biały Krzyż” to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, dla turystów przygotowano bazę gastronomiczną oraz dobrze wyposażone pokoje noclegowe.

Beskid Sport Arena

To tereny narciarskie o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Trasy o łącznej długości ponad 2 km są regularnie naśnieżane, na terenie ośrodka organizowana jest także cykliczna impreza sylwestrowa dla narciarzy – Szusy Sylwestrowe BSA.

Stok “Kaimówka”

Kaimówka to 2 dobrze oświelone, nagłośniowe i ratrakowane trasy dla wielbicieli śnieżnego szaleństwa. Do dyspozycji narciarzy jest profesjonalny serwis, wypożyczalnia, ski bar, a także szkolenia pod okiem profesjonalnych instruktorów, zarówno z jazdy na nartach, jak i na snowboardzie. Rodzinna stacja narciarska Kaimówka oferuje turystom wiele atrakcji, między innymi wieczorny zjazd z pochodniami.

Szczyrk latem

Szczyrk to doskonała baza wypadowa dla miłośników rekreacji na rowerze. Posiada trasy rekreacyjne ciągnące się wzdłuż rzeki Żylica oraz miejsca specjalnie przygotowane dla bardziej wymagających rowerzystów.

Trasy rowerowe

Trasy rowerowe w Szczyrku są dobrze oznaczone i zróżnicowane pod względem trudności.

  • Jedną z cięższych (z uwagi na wspinaczkę) jest czerwony szlak na Skrzyczne. Trasa prowadzi z centrum miasta przez Szczyrk Górny, Młaki i Polanę Skrzyczeńską na Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Trasa ma ponad 10 kilometrów, a jej przebycie zajmuje około 1,5 h. Jest to trasa rowerowa polecana zaawansowanym kolarzom. Szlak powrotny prowadzi od Skrzyczne przez Halę Jaworzyna i dolinę Dunaciego do centrum miasta. Zjazd można pokonać w 30 minut. Przy dobrej pogodzie i widoczności na trasie można dojrzeć szczyty Tatr, po drodze można podziwiać także panoramę Beskidu Śląskiego, Małego oraz Żywieckiego.
  • Trasa rowerowa Magura prowadzi z centrum miasta Magury i schroniska na Magurze. Szlak ten ma prawie 14 kilometrów i można go pokonać w 1,5 h. Jest to jedna z najbardziej wymagających ścieżek rowerowych znajdujących się w okolicy Szczyrku, jej oznaczenie to kolor czerwony.
  • Trasa Wokół Skalitego to jeden z łatwiejszych do przebycia szlaków rowerowych w Szczyrku, prowadzi z centrum Szczyrku przez Zapalenicę, Siodło i Borowinę z powrotem do miasta. Przejazd zajmuje 45 minut (szlak ma około 8 km), ale z uwagi na piękne widoki czas ten może się przedłużyć do około 1,5 h. Na trasę składa się odcinek górski oraz droga asfaltowa, droga jest oznaczona kolorem niebieskim.
  • Szlak rowerowy Górka- Bieniatka to trasa, która prowadzi przez Podmagurę i Bieniatkę. Wspinaczka zaczyna się w centrum Szczyrku, z okolic ulicy Wczasowej. Niebiesko znakowany szlak ma około 9 kilometrów, jego przebycie zajmuje około godziny. Trasa pokrywa się częściowo z czarnym szlakiem turystycznym prowadzącym do Osiedla Bieniatka i charakteryzuje się pięknymi widokami. W rejonach Polany Bartosicka można podziwiać panoramy Beskidu Żywieckiego oraz Skrzyczne.
  • Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą powstała z myślą o kolarzach i wielbicielach turystyki pieszej, po odcinku można się poruszać o każdej porze roku. Szlak zaczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylicy aż do Skalitego. Długość szlaku wynosi prawie 4 kilometry.
Inne atrakcje

Zjeżdżalnia wodna Szczyrk

80 metrów wodnych przyjemności.

Zjeżdżalnia wodna w Szczyrku to jedyna tego typu atrakcja letnia nie tylko w Szczyrku, ale i całym Beskidzie Śląskim. To jedna z najdłuższych dmuchanych zjeżdżalni dostępnych w całej Polsce!

Góry i szczyty

  • Malinowska Skała to jeden z popularnych szczytów Beskidu Śląskiego, leżący na szlaku turystycznym na Skrzyczne. Mierzy 1152 m n.p.m. i w ostatnim czasie jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy chcą obejrzeć wschód słońca. Znajduje się tam wychodnia skalna, na którą można wejść i podziwiać piękne widoki.
  • Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1 257 m n.p.m.) z charakterystycznym, 87-metrowym masztem RTV. Na samej górze Skrzycznego znajduje się Schronisko PTTK oraz stalowa konstrukcja tworząca taras widokowy. Skrzyczne należy do Korony Gór Polski, czyli najwyższych szczytów pasm górskich w Polsce.
  • Klimczok – to drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1 117 m n.p.m.), przez który przebiega granica administracyjna Bielska-Białej. Na samej górze Klimczoka znajduje się Schronisko PTTK.
  • Szyndzielnia – to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego (1 026 m n.p.m.). Na jego szczyt prowadzi kolejka, a na samej górze Szyndzielni znajduje się Schronisko i ogród botaniczny.
  • Jaskinia w Trzech Kopcach –  to ogólnodostępna, turystyczna, niezwykle rozległa jaskinia z korytarzami i salami rozsianymi na 1244 metrach. Grota Klimczoka to jedna z całorocznych, górskich atrakcji turystycznych Beskidu Śląskiego i jednocześnie trzecia pod względem długości jaskinia w polskich Karpatach fliszowych.

Bator Art Gallery Szczyrk

Beskidzka Galeria Sztuki Bator Art Gallery to największa w południowej Polsce prywatna galeria sztuki współczesnej, prezentująca na co dzień dzieła przeszło 130 czołowych artystów. To skarbnica wiedzy i jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas urlopu w Szczyrku.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego nie tylko w Szczyrku, ale w całym
Beskidzie Śląskim. Objawienie Matki Boskiej w 1894 r. sprawiło, że niniejsze
sanktuarium odwiedzają rzesze wiernych z całego świata.

Kompleks skoczni narciarskich „Skalite”

To jedna z największych atrakcji turystycznych Szczyrku. Od wielu lat organizowane są nań najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej. Pierwsze odbyły się już 14 lutego 1937 roku. Ich organizatorem był KS Bielsko-Biała.

Inne atrakcje w pobliżu

  • Energylandia – to największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący 133 atrakcje, które znajdują się na obszarze 74 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.
  • Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkdenau Oswięcim – 37km – to były niemiecki obóz koncentracyjny. Muzeum położone jest na obrzeżach miasta
    Oświęcim.
  • Bielsko- Biała – 20 km – urocze miasto pełne pięknych kamienic, nazywane drugim Wiedniem. Warto odwiedzić: zamek Sułkowskich, Stary Rynek, Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Teatr Polski, Teatr Banialuka, Interaktywne Studio Filmów Rysunkowych.
  • Wisła – 13 km – Wisła określana czasem mianem perły Beskidu Śląskiego, jest cieszącym się sporą popularnością uzdrowiskiem w województwie śląskim.
  • Ustroń- 20km – to znana miejscowość uzdrowiskowa znana z dobroczynnych wód mineralnych. Warto zwiedzić: Pijalnię Wód Mineralnych, Park Linowy na Równicy, Park Leśnych Niespodzianek, Kolej Linowa Czantoria.

Galeria